Medarbejdere

Sekretariatsledelse

Sekretariatschef
Lars Beer Nielsen

Telefon: 61 62 30 19
Email: lars.beer@ft.dk
Souschef
Eva Tingkær

Telefon: 61 62 40 26
Email: eva.tingkaer@ft.dk

Personlige assistenter

PA for Sofie Carsten Nielsen og gruppesekretær
Lonnie Thelander

Telefon: 33 37 47 48
Email: Lonnie.Thelander@ft.dk
PA for Andreas Steenberg
Signe Nissen Pedersen


Telefon: 33 37 47 39
Email: signe.nissen@ft.dk
PA for Samira Nawa
Mads Andreasen


Telefon: 61 62 58 56
Email: Mads.Andreasen@ft.dk
PA for Jens Rohde
Agathe Svare Engell

Telefon: 61 62 56 85
Email: Agathe.Svarre.Engell@ft.dk
PA for Stinus Lindgreen
Alexander Hegelund


Telefon: 61 62 59 74
Email: Alexander.Hegelund@ft.dk
PA for Kathrine Olldag
Christian Lautrup Ytting

Telefon: 33 37 47 95
Email: Christian.Lautrup.Ytting@ft.dk
PA for Martin Lidegaard
Emil Moselund Østergaard

Telefon: 61 62 59 70
Email: emil.oestergaard@ft.dk
PA for Marianne Jelved
Jesper de Linde

Telefon: 61 62 56 61
Email: Jesper.Linde@ft.dk
PA for Ruben Kidde / Ida Auken
Katrine Kildgaard

Telefon: 61 62 33 52
Email: katrine.kildgaard@ft.dk
PA for Zenia Stampe
Sophie-Amalie Nielsen


Telefon: 61 62 35 89
Email: Sophie-Amalie.Nielsen@ft.dk
PA for Kristian Hegaard
Philip Rosenholm



Telefon: 61 62 59 95
Email: Philip.Rosenholm@ft.dk
PA for Anne Sophie Callesen
Sabine Dybdahl Christoffersen

Telefon: 61 62 53 05
Email: sabine.christoffersen@ft.dk
PA for Rasmus Helveg Petersen
Severin Bentsen

Telefon: 33 37 52 99
Email: severin.bentsen@ft.dk
PA for Katrine Robsøe
Sofie Råberg Mikkelsen

Telefon: 33 37 55 00
Email: Sofie.Mikkelsen@ft.dk

Team kommunikation

Kommunikationschef
David Aurvig


Telefon: 61 62 36 10
Email: David.Aurvig@ft.dk
Digital Projektleder (på barsel)
Stina Hald


Telefon: 61 62 52 38
Email: Stina.Hald@ft.dk
Layout
Helle Bøye Christensen

Telefon: 33 37 47 78
Email: Helle.Boye.Christensen@ft.dk
Videojournalist
Rikke Rhein-Knudsen


Telefon: 61 62 58 06
Email: rikke.rhein-Knudsen@ft.dk
Digital medarbejder
Jens Gjesse Hansen


Telefon: 61 62 54 97
Email: jens.gjesse.hansen@ft.dk
Webredaktør
Alison Rishworth-Nørgaard

Telefon: 61 62 30 73
Email: alison.rishworth-noergaard@ft.dk
Semesterpraktikant
Frederikke Tarp

Telefon: 61 62 33 42
Email: frederikke.tarp@ft.dk

Team kampagne

Kampagnechef
Jakob Gejl Møller


Telefon: 33 37 47 85
Email: Jakob.Christensen@ft.dk
Kommunikationskonsulent
Lucas Baunsgaard


Telefon: 61 62 57 15
Email: Lucas.Baunsgaard@ft.dk
Kampagnemedarbejder
Maja Rimer


Telefon: 61 62 55 94
Email: Maja.Rimer@ft.dk
Kampagnemedarbejder
Rasmus Grønborg



Telefon: 61 62 38 38
Email: rasmus.gronborg@ft.dk
Kampagne- og kommunikationsmedarbejder for Sofie Carsten Nielsen
Magnus Witt

Telefon: 61 62 38 25
Email: Magnus.Witt@ft.dk
Semesterpraktikant
Nanna Broch Mortensen



Telefon: 61 62 33 46
Email: nanna.mortensen@ft.dk

Team politik

Politisk chef
Lisbet Møller Nielsen




Telefon: 33 37 47 89
Email: Lisbet.Nielsen@ft.dk
Politisk konsulent: Ligestilling, børn, skole, uddannelse, forskning, sundhed og ældre
Marie de Stoppelaar


Telefon: 61 62 47 63
Email: Marie.destoppelaar@ft.dk
Politisk konsulent: Klima, miljø, energi, transport, landbrug og landdistrikter
Svend Elberg Thomsen


Telefon: 61 62 54 83
Email: svend.thomsen@ft.dk
Politisk konsulent: Udlændinge, integration, ret, social og bolig
Anne Lund Udengaard


Telefon: 33 37 52 05
Email: anne.udengaard@ft.dk
Kommunal- og regionalpolitisk konsulent
Asger Hagelund


Telefon: 61 62 30 41
Email: asger.hagelund@ft.dk
Cheføkonom
Frode Aasen



Telefon: 61 62 57 90
Email: frode.aasen@ft.dk
Politisk konsulent: Beskæftigelse, klimaøkonomi, kultur, medier og IT
Kirstine Flarup Tofthøj


Telefon: 61 62 30 52
Email: kirstine.tofthoej@ft.dk
Politisk konsulent: Erhverv, digitalisering, EU, udenrigs, forsvar, udvikling, FN, Nordisk Råd, fødevarer og landbrug
Marie Hammer

Telefon: 61 62 34 40
Email: marie.hammer@ft.dk
Dialogteam
Mads Pliniussen




Telefon: 61 62 49 68
Email: mads.pliniussen@ft.dk
Dialogteam
Sille Alstrup Yrt

Telefon: 61 62 34 06
Email: sille.yrt@ft.dk
Semesterpratikant
Poul Hastrup Andersen

Telefon: 61 62 33 45
Email: poul.andersen@ft.dk

Team presse

Pressechef
Asbjørn Lindsø

Telefon: 61 62 56 73
Email: asbjoern.lindsoe@ft.dk
Pressemedarbejder
Marie-Louise Rafn

Telefon: 61 62 30 66
Email: marie-louise.rafn@ft.dk
Pressemedarbejder
Kristian Stokholm

Telefon: 61 62 53 63
Email: kristian.stokholm@ft.dk
Pressemedarbejder (barsel)
Karoline Graulund Nøhr


Telefon: 61 62 54 64
Email: Karoline.Graulund@ft.dk
Semesterpraktikant
Meike Sørensen


Telefon: 61 62 33 41
Email: meike.soerensen@ft.dk

Team organisation

Organisationschef
John Bo Northroup

Telefon: 33 37 47 53
Email: John.Northroup@ft.dk
Medlemsadministrator
Hanne Rømer Neie

Telefon: 61 62 56 25
Email: hanne.neie@ft.dk
Organisationskonsulent
Kristian Brandrup

Telefon: 61 62 43 54
Email: kristian.brandrup@ft.dk
Bogholder
Martin Pedersen

Telefon: 33 37 47 63
Email: rvmape@ft.dk
Kontorassistent
Søren Andersen

Telefon: 61 62 53 55
Email: soeren.andersen@ft.dk
Studentermedarbejder
Xenia Due

Telefon: 61 62 59 84
Email: xenia.due@ft.dk
International studentermedhjælper
Benedikte Alberg Kloth

Telefon: 33 37 47 28
Email: benedikte.kloth@ft.dk
Semesterpraktikant
Andreas Holm


Telefon: 61 62 33 43
Email: andreas.holm@ft.dk

Team Europa Parlamentet

EP-presserådgiver, Morten Helveg Petersen
Christian Bendix



Telefon: 61 62 57 47
Email: christian.bendix@ft.dk
EP-presserådgiver, Karen Melchior
Magnus Lund Nielsen

Telefon:
Email:
magnuslund.nielsen@
europarl.europa.eu
Administrativ assistent og politisk rådgiver for Karen Melchior
Nana He

Telefon:
Email: nana.he@europarl.europa.eu
Kontorleder, Karen Melchior
Danai Kyriakaki


Telefon:
Email: danai.kyriakaki@europarl.europa.eu
Politisk rådgiver for Morten Helveg Petersen
Mikkel Kelstrup

Telefon:
Email: mikkel.kelstrup@ep.europa.eu
Politisk Assistent for Morten Helveg Petersen
Andreas Gram Drachmann

Telefon: 26 82 67 97
Email: andreasgram.drachmann
@europarl.europa.eu